Jak vybrat správnou délku řetízku

 

Při nákupu nového řetízku či náhrdelníku není důležité vybrat jen design a typ kovu, který se vám líbí, aby byl praktický a nositelný je třeba zvážit i jeho délku, tak aby odpovídala vašim potřebám a představám o využití daného šperku. Tento průvodce vám prozradí, jaké faktory hrají roli, a co tedy vzít při rozhodování v potaz.

 

DÉLKA ŘETÍZKU

Ať už vybíráte pánský nebo dámský řetízek, důležité je vybrat tu správnou délku. Délka je ovlivněna také tím, zda máte v plánu řetízek nosit samostatně, nebo s přívěskem jako náhrdelník.
Univerzální délka řetízku je 45 cm. Pokud si ale nejste jisti, zda by vám tato délka vyhovovala, pak to vyzkoušejte pomocí provázku a metru. Obecně platí, že pro štíhlejší ženy se doporučují řetízky o délce 42 – 45 cm a pro silnější ženy o délce 50 – 55 cm. Mužské řetízky mají obvykle délku 50 – 55 cm a dětské řetízky zase 36 – 40 cm.

 

40 cm - těsně obepínající krk

  • Tento typ (tzv. choker) nejvíce lichotí modelům s odhalenými rameny a lodičkovému výstřihu. Pozor, pokud ale nemáte zrovna labutí krk nebo vám není příjemný obepnutý řetízek, sáhněte raději po delší variantě.

45–50 cm - dosahující ke klíční kosti

  • Nejběžnější délka řetízku, která se hodí naprosto ke všem modelům. Pokud je řetízek s přívěskem, hodí se především do srdcových nebo V-výstřihů

55–65 cm - mezi klíční kostí a hrudí

  • Ideální délka doplňující casual outfity. Perfektně se hodí k svrškům s límečky nebo třeba k rolákům a pokud jste navíc vyšší postavy nebo máte širší krk, rozhodně se nebojte  po něm sáhnout a nahradit jím standardní délku.

70–85 cm - na hrudník, případně několik cm pod

  • Varianta hodící se především na večerní události. Opět skvěle doplní roláky a výstřihy ke krku. Díky své délce je navíc možné ho obtočit kolem krku vícekrát a tím tak získat dvojitý řetízek.

velikost_retizku.jpg

Že si nejste stále jistí vhodnou délkou? Pak už zbývá jen vzít do ruky metr a provázek a naměřit si správnou délku přímo na sobě. 

Tato metoda je nejpřesnější a vy tak budete s jistotou vědět, kde bude řetízek končit a jak na vás bude vypadat.

 

MATERÁL ŘETÍZKU

V dnešní době je na trhu celá řada materiálů, ze kterých se řetízky vyrábějí a ne všechny nachází u každého zalíbení. Nejběžněji jsou v současné době k sehnání ocelové, stříbrné a zlaté řetízky. Tyto kovy nijak nedráždí kůži,  až na pár vyjímek jsou skoro vždy vhodné pro alergiky a skvěle vypadají.

OCEL

Chirurgická ocel je velmi tvrdý a odolný materiál, který nevyvolává alergické reakce. Označení chirurgické oceli 316L udává čistotu oceli. Jedná se o velmi kvalitní chirurgickou ocel, která je odolná vůči oděru, oxidaci i korozi. Obliba ocelových šperků je mezi zákazníky stále větší i pro svou temně kovovou barvu, vysoký lesk, dlouhou životnost a nízkou cenu.

STŘÍBRO

Další možností je stříbro, které se rovněž jako zlato používá už odnepaměti. Bílošedý kov je kvalitní, ale přitom mnohem levnější než zlato, je ale i o něco měkčí a poddanější. Tento kov není úplně vhodný pro každodenní nošení, neboť oxiduje (černá). Stříbrné šperky jsou velmi oblíbené a pěkné vypadají.

ZLATO

Patří v klenotnictví k materiálům číslo jedna. Je nejčastější volbou, neboť je velmi kvalitní, tvrdé, zářivé, vhodné ke každodennímu nošení a dostupné v různých barvách. Nejpopulárnější variantou je žluté zlato, kterému ale v posledních letech velmi konkuruje zlato bílé. Tyto dvě ještě doplňuje do třetice zlato růžové. Samozřejmě můžete narazit i na jiné barvy zlata, ale první tři uvedené patří k nejčastěji používaným.

BIŽUTERIE

Vedle kvalitních šperků seženete řetízky i v bižuterii, které se vyrábějí z neušlechtilých kovů (nejčastěji z mosazi), která se upravuje postříbřením. Tyto kousky bývají velmi levné, ale na druhou stranu se vrstva stříbra velmi rychle ošoupe a hezký vzhled řetízku je po krátké chvíli tatam. Doporučujeme proto sáhnout po řetízcích vyrobených z kvalitních materiálů.

 

VZHLED ŘETÍZKU

Kromě materiálu máte v dnešní době možnost vybrat si i z různých designů. Vyrábějí se řetízky slabounké a něžné, ale také silnější, robustnější a takové, aby na krku byly vidět. Stejně jako výběr materiálu, tak i vzhled samotného řetízku záleží čistě na vás a na vašem vkusu, co se vám líbí.


Všechny novinky